the big world

 
 

Erzurum Ovası

 

Yıl 2007

Sony diğital kamerayla ilk fotoğrafımı çektim.

Erzurum ve bölge genelinde yaygın Ata sporumuz cirit sporu müsabakaları yanı başımda olmaktaydı. Mevcut olan sony kameramla oyunların olduğu alanda fotoğraf çekimi yaptım. İlk fotoğrafımı fotoğraf paylaşım sitesine yükledim. O fotoğraf başlangıçtı. Paylaşım sitelerindeki diğer fotoğrafçıların fotoğraflarını takip ettim onalara göre ben 0 noktasında belki - lerdeydiim. Mevcut kameranın fotoğraf çekimlerinde kullanılmayacağını daha ileri seviye ekipman kullanmam gerektiğini farkettim. O dönem Nikon D40 +18-55 ekipman kitini aldım. Yine yanı başımdaki bahçemde büyük bir dünya varmış, çekimlere başladığımda farkettim.

Küçüklerin büyük dünyası olarak sonraları adlandırdığım bahçemdeki makro yaşamları gördüm fotoğrafladım. Makro büyük bir dünyaymış gördüm.O dönem fotoğraf çekimlerimin bir çoğu makro alanında oldu. Ekipmanımın sınırlarını gördüm daha iyi sonuçlar alabileceğimi düşündüğüm Nikon D80 + 105mm makro ekipan setini kurdum. 105mm lik nikonun makro lensi daha iyi sonuçlar almama sebep oldu. Doğanın sunduğu doğal yaşam alanlarında zamanımın büyük bir kısmını geçirmeye başlamıştım. Dizlerimin üstüne çöküp küçüklerin büyük dünyasının sakinlerini gözlemliyor ve fotoğraflarını çekiyordum. Muhteşem bir dünyaydı. Fotoğraf çekimleri benim doğanın muhteşemliğini farketmeme vesile oldu. Ruhsuzca fotoğrafçılık yapılamazdı. Devamlılığımın asıl sebebi Yaradan'ın bizlere bahşettiği büyük dünyanın görüntülerinden ayrı kalamayacağımdır.

İyice kendimi adapte ettiğim fotoğrafçılık ile yaban hayatını keşfetmek için ekipmanlarımı artırmak uzak olanlara yaklaşmak için sigma 50-500mm objektifi ve nikon d300 modelini aldım. Erzurum ovasının genelinde yaban hayatına dair ne varsa gözlemleme ile fotoğraf çekimleri yaptım. Ovanın daimi sakinleri olan Şahinleri ve Kızıl tilkileri özel olarak takipettim.

Doğanın en çok dikkatimi çeken parçası Küçüklerin Büyük Dünyası olmuştu ve halen aynı heyecanla takipetmekteyim. Şimdilerde kullandığım ekipmanlar eskilere göre daha az yeterlilik sağlasada önemli olan büyük dünyada gördüklerimi kayıt altına alıyor olmasıdır.

Rahatsız etmeden doğanın sakinlerini, keşfetmeli sırlarını....

 
X

Password:

Wrong password.